anasayfa hakkimizda tedavi_fotograflari tedavi_sureleri fiyat_listemiz iletisim Turkish English
Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
 
PORSELEN KAPLAMALAR

Kaplama Çeşitleri

Dişlerinizin şeklini beğenmiyorsanız, diş eksiklikleriniz varsa, gülümsemenizden memnun değilseniz, dişlerinizde madde kayıpları varsa büyük ihtimalle doktorunuz size dişlerinizi kaplamayı önerecektir.

Günümüz diş hekimliğinde dişlerin restorasyonları için 4 çeşit kaplama seçeneği sunuyoruz.

Porselen Kaplamalar
1 -
Lamina Kaplamalar (porselen veya kompozit)
2 - Metal Destekli Kaplamalar
3 - Zirkonyum Kaplamalar
4 - Full Porselen Kaplamalar

1- Lamina Kaplamalar

Lamina Kaplamalar Lamina Kaplamalar Her hastada uygun bir tedavi olmayabilir.

Kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır. Örneğin diş eksikliklerinde kesinlikle yapılamaz.

Laminalar Porselen yada kompozitten yapılabilir. Kompozit laminalar daha az maliyetli olmakla beraber daha kısa ömürlüdür.


2-Metal Destekli Kaplamalar

Metal Destekli Kaplamalar Dişin her tarafı ufaltılır. Ufaltılan dişin üzerine metal ince bir şapka hazırlanır. Bu şapka porselenle örtülür. Metal alt yapı tamamen beyaz diş renginde porselenle kaplandığından ağzınızı açtığınızda yada gülümsediğinizde metal görünmez. Son dönemlerde özellikle ön dişlerde tercih edilmemelerinin nedeni alttaki metalin porselende mat bir yansıma oluşturması ve alt yapı metalin dişetiyle uyumsuzluğudur.

3 - Zirkonyum Kaplamalar

Metalin dişeti uyumsuzluğu ve porselenin altından yansıması yüzünden diş hekimliğinde alternatif malzeme arayışlarına girildi. Son yıllarda zirkonyum bu noktada çok öne çıktı. Porselenin altında metal gibi sağlam bir alt yapı oluşturup, estetik açıdan metalin tüm eksiklerini kapattığı için çok fazla tercih edilir oldu. Bizde kliniğimizde zirkonyum porselenleri sıklıkla uygulamaktayız.

Zirkonyum Kaplamalar

 

 

3 - Full Porselen Kaplamalar

Full Porselen Kaplamalar Diş üzerine direk porselen kaplama hazırlanır. Porselenin altına farklı materyalden altyapı olmaması estetiği arttırır.
 
Full Porselen Kaplama özel yapıştırıcılar sayesinde dişe kuvvetli bir şekilde yapışır. En büyük eksisi, çiğneme kuvvetlerine karşı zirkonyum yada metal porselen kaplamalar kadar dayanıklı olmamasıdır.
 
Genellikle ön dişlerde tercih edilir. Estetik açıdan çok başarılı ama diğer kaplamalara göre kırılmaya daha elverişli bir tedavidir. Full Porselenin estetik başarısı ışık geçirme ve yansıtma özelliklerinden gelir. Çok fazla diş eksiği bulunan hastalarda tercih edilmezler. Full Porselen Kaplamalar

Kaplama Çeşitlerinin Avantaj ve Dezavantajları?

Kaplama Çeşitlerinin Avantaj ve Dezavantajları?

Dişeti Çekilmesi ve Kaplama Etkileri

Dişeti Çekilmesi ve Kaplama Etkileri

Dişetli çekilmesi oldukça yaygın bir problemdir Dişeti, dişeti hastalıkları yüzünden, kaplamalar yüzünden yada yaş ilerlemesiyle beraber çekilir. Dişeti çekilmesiyle beraber normalde dişetiyle ve kemikli kaplı olması gereken diş kökleri ortaya çıkar.

Dişeti Çekilmesi ve Kaplama Etkileri

Kaplaması olan bazı kişilerde gülümsedikleri zaman görünen dişeti morlukları bu sebeptendir. Metal kullanılmayan kaplamalarda dişeti çekilmesi olsa bile bu morluk, grilik oluşmaz.

 

 
 

 

 

Share |
 

 

 

 


Anasayfa | Hakkımızda | Tedavi Fotoğrafları | Tedavi Süreleri | Tedavi Ücretleri | İletisim

Copyright 2010 ©  "Bu site Estetik Diş Hekimliği ve Genel Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Site içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez. "